Pierwsza wizyta dziecka

Stopniowa adaptacja

W trosce o naszych małych pacjentów stosujemy w naszym gabinecie metodę stopniowej adaptacji. Drodzy rodzice unikajmy sytuacji gdy pierwszy raz zgłaszamy się z dzieckiem dopiero jak skarży się na ból zęba. Nie przyczyniajmy się do zwiększenia liczby dzieci które boja się wizyty. 

Nasi mali pacjenci są stopniowo zapoznawani z różnymi zabiegami w gabinecie a za każda wizytę nagradzani i chwaleni. W przypadku gdy dziecku już coś dolega sytuacja robi się dużo trudniejsza i jest dla dziecka większym stresem – nowe otoczenie, nowe osoby, dziwne narzędzia i nieprzyjemny zabieg. W naszym gabinecie obowiązuje zasada, że nigdy nie robimy dziecku nic  na siłę.

Pierwsze wizyty dziecka w gabinecie

Zalecamy aby pierwsza wizyta odbyła się w wieku około od 1 roku życia do 3 lat. 

Wizyta jest krótka i ma za zadanie zapoznać dziecko z nowym otoczeniem i lekarzem. Często ma formę zabawy. Przy pomocy ulubionej zabawki lub rodzica pokazujemy jak badamy ząbki. Na tej wizycie nie zawsze udaje się dokładnie przebadać wszystkie zęby. Ważne jest aby sprawdzić czy nie ma większych patologi w jamie ustnej oraz czy higiena i dieta są odpowiednie. Wy drodzy rodzice wychodzicie z konkretnymi zaleceniami higienicznymi i dietetycznymi a nasz mały pacjent z małą nagrodą. 

Kilka wskazówek dla rodziców jak przygotować dziecko na pierwsza wizyte:
Jeśli dziecko potrzebuje dłuższej adaptacji lub miało dłuższa przerwę od stomatologa możemy ją powtórzyć przed kolejnymi wizytami.

Kolejna wizyta jest już ukierunkowana na dokładne zbadanie ząbków przy pomocy lusterka. W przypadku dzieci współpracujących używamy także kamery wewnatrzustnej i diagnocamu – bezpiecznego urządzenia do wczesnego wykrywania próchnicy. Jeśli jest wymagane leczenie umawiamy się na kolejna wizytę i informujemy rodziców jak należy przygotować dziecko do zabiegu. Pacjent otrzymuje od nas książeczkę dzielnego pacjenta oraz mała nagrodę.

Wizyty kontrolne

Drodzy rodzice, duży nacisk kładziemy na profilaktykę dlatego tak ważna jest prawidłowa higiena, w której powinniście pomagać nawet do 8 r.ż dziecka, odpowiednia dieta i nawyki dietetyczne oraz regularne wizyty kontrolne co 4 miesiące. 

“Dlaczego co 4 miesiące? “

Ponieważ u dzieci mleczaki są mniej odporne na próchnice i wystarczy małe zaniedbanie higieny lub złe nawyki dietetyczne i mamy nowe ogniska próchnicy.