Próchnica to choroba, która prowadzi do zniszczenia tkanek zęba.
W zależności od
- jak szybko przebiega choroba
- jaki jest stopień zniszczenia zęba
- jaka jest higiena i dieta pacjenta
- jak wcześnie zostanie wykryta
mamy kilka opcji jej leczenia.
W początkowym stadium próchnica może być nawet odwracalna i duże dawki fluoru mogą wzmocnić zdemineralizowane szkliwo. Jedyny warunek jest taki że próchnica nie może być głębiej niż w warstwie szkliwa
Jeśli niestety zainfekowana została głębsza warstwa zęba (zębina) co niestety jest dużo częstsze, musimy zacząć leczenie od usunięcia resztek zniszczonych i zainfekowanych tkanek zęba. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu ubytku z próchnicy możemy ustalić jak uzupełnimy to co musieliśmy usunąć. Dlatego to zasięg próchnicy mówi nam dentystom co możemy pacjentowi zaoferować w jego przypadku.
Mamy następujące opcje:
Wypełnienie – wykonana na tej samej wizycie odbudowa przy pomocy materiałów kompozytowych które cechują się świetną estetyka, szczelnością i są bardzo podobne do naturalnych tkanek zęba. Wypełnienia nadają się tylko do mało zniszczonych zębów. W przypadku gdy ubytek jest gdy brakuje nam już zbyt wiele tkanek żeby zrobić wypełnienie musimy się posłużyć nakładem.
Nakłady – jest to takie jakby bardzo duże wypełnienie, które w całości wklejamy w zniszczonego zęba. Wykonuje go technik który może go bardzo precyzyjnie dopasować. Nakład jest dużo bardziej odporny i trwały bo wklejamy go w jednym solidnym kawałku. Najczęściej wykonany jest ze specjalnego technicznego kompozytu, który ma podobne zalety co materiał do wypełnień lub z porcelany. Nakładu nie możemy wykonać na jednej wizycie ale wystarczy dwie aby pacjent miał gotowe, odporne i trwałe rozwiązanie na lata, które praktycznie idealnie pasuje w zgryzie.
Korona – niestety są sytuacje gdy zęba zostało zbyt mało aby wykonać nakład lub jest on już zbyt słaby i chcemy go ochronić. W takich sytuacjach zalecana jest korona. Korona to obrazowo taka czapka lub osłonka na zęba, która obejmuje go z każdej strony aż do samego dziąsła. Wzmacnia zęba niczym mocna obręcz, co zapobiega jego złamaniu. Z reguły wykonana jest z estetycznej ceramiki, która wygląda bardzo naturalnie, jest bardzo trwała, łatwo się czyści i nie osadza się na niej kamień i osad. Również jest wykonywana prze technika dlatego do jej wykonania potrzebne są minimum dwie wizyty. Oczywiście na czas między wizytami ząb jest zabezpieczony i/lub odbudowany estetycznym materiałem tymczasowym.
W najgorszym przypadku próchnica dotarła tak głęboko że spowodowała stan zapalny nerwu w zębie tzw. miazgi. Niestety wtedy konieczne jest leczenie kanałowe.