Przyczyny przebarwień – czyli jak mieć bielsze zęby 

lek. dent. Maria Pędzisz
lek. dent. Maria Pędzisz

Wielu pacjentów chce mieć bielsze zęby ale nie zdają sobie sprawy, że niektóre produkty, które spożywają lub używają, zmieniają ich naturalny kolor zębów na ciemniejszy. Wiele tego rodzaju przebarwień można usunąć profesjonalnym zabiegiem czyszczenia w gabinecie stomatologicznym.

Najlepiej usuwa większość przebarwień tzw. pakiet czyszczenia w skład którego w naszym gabinecie wchodzą cztery zabiegi:
 
  1. skaling czyli usuwanie kamienia ultradźwiękami (mimo dobrej higieny w niektórych miejscach blisko ślinianek prawie zawsze odkłada się trochę kamienia)
  2. piaskowanie czyli czyszczenie zębów pod ciśnieniem mieszaniną wody i lekko ściernego piasku stomatologicznego (mieszanka wodorowęglanu sodu, glicyny i dodatków) 
  3. polishing czyli polerowanie specjalna pastą w celu wygładzenia zębów 
  4. fluoryzacja która zapobiega ewentualnej nadwrażliwości po zabiegu i wzmacnia szkliwo przed kwasami 

Najczęstsze przyczyny przebarwień

Kawa i herbata

Napoje, które pijemy codziennie do posiłków potrafią pozostawić mocny osad na szklankach a także na naszych zębach. Fakt że pijemy je bardzo często, czasem parę razy dziennie, tylko pogarsza efekt gdyż osad szybko się kumuluje. Bardzo mocno przebarwiają zęby takie płyny jak kawa, herbata czarna i zielona. Czarna herbata posiada dużo fluoru, który korzystnie wpływa na mineralizację zębów ale posiada niestety dużo garbników które powodują przebarwienia. Warto spróbować pić napoje przez słomkę i starać się umyć lub przepłukać zęby woda po każdym spożyciu. 

 

Czerwone wino i napoje gazowane (np. coca cola)

Możliwe, że nie spożywamy ich tak często więc ich osady tak łatwo się nie kumulują. Niestety ich odczyn jest lekko kwaśny więc dodatkowo oprócz przebarwienia zębów nadtrawiają szkliwo i je osłabiają. Alkohol również sprzyja suchości w jamie ustnej i osłabia wydzielanie śliny, która neutralizuje kwaśny odczyn trunku Osad z wina czerwonego jest szczególnie dokuczliwy i nieestetyczny. Warto spożywać te napoje z jedzeniem co łagodzi ich szkodliwe działanie i pamiętać żeby po kwaśnych produktach nie myć zębów od razu tylko odczekać około 30 min. 

 

Papierosy i produkty z tytoniem

Tradycyjne papierosy oraz ich pochodne zostawiają bardzo mocne i trudne do usunięcia przebarwienia na zębach. Jeśli ktoś dużo pali, niestety musi się liczyć nie tylko z negatywnymi skutkami dla zdrowia ale także z częstszą wizytą u stomatologa. Wiele past dla palaczy jest bardziej ścierna, co pomaga opanować nadmiar przebarwień ale niestety osady z dymu wnikają bardzo głęboko w ząb i zmieniają jego kolor na ciemniejszy. Profesjonalne czyszczenie jest konieczne dużo częściej u pacjentów-palaczy. Alternatywą mogą być e-papierosy, które nie zawierają substancji smolistych przez co mniej przebarwiają zęby ale dalej mają niekorzystny wpływ na cały organizm i błonę śluzową jamy ustnej. Należy również pamiętać, że rak jamy ustnej występuje dużo częściej u pacjentów palących. Warto zastanowić się nad rzuceniem palenia dla jaśniejszych zębów i zdrowia ogólnego.

Warto zastanowić się nad rzuceniem palenia dla jaśniejszych zębów i zdrowia ogólnego.
Przykład mocno przebarwionych zebów

Jagody, buraki, przyprawy curry, kurkuma itp. 

.Niektóre produkty spożywcze zawierają silne barwniki, które pozostają na zębach. Bardzo często widuje czarne osady u dzieci po dużych ilościach borówek lub jagód. Tak samo często pacjenci, którzy spożywają dużo dań kuchni indyjskiej mają ciemne osady po curry. Buraki oprócz przebarwiania moczu zabarwiają również zęby. Takie przebarwienia zębów występuje raczej sezonowo i są dosyć powierzchowne ale trudno je usunąć samodzielnie w domu. Pakiet czyszczenia wykonany w gabinecie najczęściej wszystko ładnie wyczyści. Jeśli pacjent szczególnie lubi indyjskie przyprawy i spożywa je cały rok musi liczyć się z konieczności częstszych wizyt higienizacyjnych. 

 

Nieszczelne wypełnienia

Niestety z czasem jak wypełnienia lub korony się starzeją wokół ich granicy pojawia się ciemna obwódka, która świadczy o nieszczelności wypełnienia lub pracy protetycznej. Czasami jest to tylko wada estetyczna ale czasami może być wymagana wymiana całego wypełnienia. Lekarz będzie w stanie ocenić stan takiego zęba lub zaleci dodatkowe badanie takie jak RTG lub Diagnocam aby się upewnić jak daleko sięga przeciek bakteryjny i czy konieczna jest wymiana wypełnienia. Jeśli dotyczy to przednich zębów i wpływa mocno na estetykę uśmiechu pacjenta warto od razu wymienić takie wypełnień na bardziej dopasowane i szczelne.  

 

Podsumowanie

Jak widać zanim zdecydujemy się na wybielenie zębów warto skonsultować się z lekarzem i wykonać zabieg higienizacji. Wiele ciemnych osadów można usunąć podczas czyszczenia i zęby od razu wydają się bielsze. Tak samo niektóre nieszczelne wypełnienia powodują ciemniejsze zabarwienie zęba i psują estetykę uśmiechu  warto je wymienić i uśmiechać się bez skrępowania 🙂 

 

A jeśli mimo tych zabiegów efekt jest dalej niezadowalający i pacjent chciałby mieć bielsze zęby możliwe jest wybielenie w gabinecie stomatologicznym.

Artykuł o metodach wybielania, wadach i zaletach wkrótce.